Uwaga na czad❗

Dodane: 16 listopada 2023 r.

👉🏻Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim pojawia się zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wywołane niewłaściwym eksploatowaniem urządzeń grzewczych lub mieszkań.

Pamiętajmy zatem o częstym wietrzeniu pomieszczeń szczególnie tych, w których odbywa się bezpośredni proces spalania (kotłownie, kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien. Nie należy dogrzewać mieszkań urządzeniami, które nie są do tego przeznaczone, jak np.: kuchenką gazową, użytkujmy wyłącznie sprawne techniczne urządzenia grzewcze, zgodnie z instrukcją producenta. Sprawdzajmy drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie zasłaniajmy otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych oraz otworów w drzwiach.

Warto rozważyć także zamontowanie w domu czujników dymu i czadu (tlenku węgla).

Zróbmy wszystko, aby palenie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych odbywało się bezpiecznie.

👉🏻Przypominamy numery alarmowe służb ratowniczych, pod które należy niezwłocznie zadzwonić w celu wezwania pomocy: pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna 998 lub numer alarmowy 112, a także pogotowie gazowe – 992.