Gdzie to wyrzucić ?
𝗣𝗔𝗣𝗜𝗘𝗥 𝗪𝗬𝗞𝗢𝗥𝗭𝗬𝗦𝗧𝗬𝗪𝗔𝗡𝗬 𝗗𝗢 𝗖𝗘𝗟𝗢́𝗪 𝗛𝗜𝗚𝗜𝗘𝗡𝗜𝗖𝗭𝗡𝗬𝗖𝗛
Z̲e̲ w̲z̲g̲l̲ęd̲u̲ n̲a̲ s̲w̲o̲j̲e̲ p̲r̲z̲e̲z̲n̲a̲c̲z̲e̲n̲i̲e̲ i̲ k̲o̲n̲t̲a̲k̲t̲ z̲ r̲óżn̲y̲m̲i̲ w̲y̲d̲z̲i̲e̲l̲i̲n̲a̲m̲i̲ c̲z̲y̲ s̲u̲b̲s̲t̲a̲n̲c̲j̲a̲m̲i̲ p̲a̲p̲i̲e̲r̲y̲ h̲i̲g̲i̲e̲n̲i̲c̲z̲n̲e̲ w̲r̲z̲u̲c̲a̲m̲y̲ d̲o̲ p̲o̲j̲e̲m̲n̲i̲k̲a̲ n̲a̲ o̲d̲p̲a̲d̲y̲ z̲m̲i̲e̲s̲z̲a̲n̲e̲
𝓓𝓵𝓪 𝔃𝓪𝓲𝓷𝓽𝓮𝓻𝓮𝓼𝓸𝔀𝓪𝓷𝔂𝓬𝓱 𝓽𝓻𝓸𝓬𝓱ę 𝓱𝓲𝓼𝓽𝓸𝓻𝓲𝓲
Wprowadzenie na rynek ręczników papierowych przypisywane jest amerykańskiej firmie braci Scott – Scott Paper Company, specjalizującej się w sprzedaży papieru toaletowego. Na początku XX w. przez przypadek jedna z papierni dostarczyła braciom Scott cały wagon dłuższych rolek papieru, nieprzydatnych w toaletach. By uniknąć strat, sprzedano te produkty okolicznej szkole jako jednorazowe ręczniki, które pozwoliły zwalczyć panującą wówczas wśród dzieci infekcję przeziębienia. W 1931 r. firma Scott Paper Company wprowadziła na rynek kuchenne ręczniki papierowe w rolkach. Jednak musiało upłynąć kilka dekad, nim produkty te stały się powszechnie stosowanymi akcesoriami.
𝗣𝗮𝗽𝗶𝗲𝗿 𝘁𝗼𝗮𝗹𝗲𝘁𝗼𝘄𝘆
W Polsce ten rodzaj papieru wytwarzano już w okresie międzywojennym, ale większe zainteresowanie nim można zaobserwować dopiero w latach 70. XX wieku. Z powodu niewydolności gospodarki socjalistycznej, do końca lat 80. papier toaletowy był towarem deficytowym. Kolejki za rolkami skończyły się dopiero wraz z wprowadzeniem wolnego rynku w 1989 r. Ale masowe znikanie z półek sklepowych papieru toaletowego można było również zaobserwować podczas pandemii
𝗖𝗵𝘂𝘀𝘁𝗲𝗰𝘇𝗸𝗶 𝗵𝗶𝗴𝗶𝗲𝗻𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲
W czasie pierwszej wojny światowej drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na bandaże, a bawełna stała się towarem deficytowym. Z tego powodu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono produkcję środków do wykonywania opatrunków z papieru, znacznie bardziej dostępnego niż bawełna. Papier znalazł również zastosowanie jako wkład do filtrów powietrza w maskach przeciwgazowych. Po zakończeniu wojny producent papierowych bandaży i filtrów pozostał ze znacznym zapasem tych akcesoriów, które nie były już nikomu potrzebne. Dlatego postanowił sprzedać je jako ręczniki do twarzy dla pań, dobrze usuwające makijaż. W krótkim czasie wyroby te przyjęły się na rynku jako chusteczki do jednorazowego użytku. Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez papierowych chusteczek, znacznie bardziej higienicznych od chusteczek bawełnianych.
𝗣𝗮𝗽𝗶𝗲𝗿𝗼𝘄𝗲 𝘀𝗲𝗿𝘄𝗲𝘁𝗸𝗶
Serwetki papierowe jako specjalny produkt pojawiły się w 1887 r. za sprawą angielskiej firmy papierniczej John Dickinson. Z czasem ich produkcją zainteresowała się firma Scott Paper Company, znana z dystrybucji papierów toaletowych. Długo jednak serwetki papierowe były produktem niszowym. Karierę zawdzięczają powstającym dynamicznie w drugiej połowie XX w. barom szybkiej obsługi w których klientom dokładano do toreb z daniami papierowe serwetki jednorazowego użytku.
źródło: https://muzeumpapiernictwa.pl/…/o-historii-papieru…/
Link do FB: https://www.facebook.com/share/v/KXkXX9KtW4PLtYDx/